• Photo Title 1
 • Photo Title 2
 • Photo Title 3
 • Photo Title 4
 • Photo Title 5
 • Photo Title 6
 • Photo Title 7
 • Photo Title 8
 • Photo Title 9
 • Photo Title 10
 • Photo Title 11
 • Photo Title 12
SlideShow Pro Module v2.0 by JT

Logowanie

Home Profil Piotra Deleski

Piotr Deleska


     Nazywam się Piotrek Deleska. Chodzę do pierwszej klasy Liceum Ogólnokształcącego w Białobrzegach. Wybrałem klasę o profilu matematyczno-fizycznym dlatego, że te przedmioty są najbliższe moim zainteresowaniom i z nimi chcę wiązać swoją przyszłość. Mam jednak bardzo dużo zainteresowań. Z jednej strony bardzo mnie to cieszy, z drugiej jednak martwi, bo nie mogę się na nic zdecydować. Póki co jestem na etapie poszukiwań tego, co najbardziej mi zaimponuje. Moją pasją jest również muzyka i gra na gitarze. Poświęcam temu sporo czasu. Poza tym interesuję się motoryzacją (dużo jeżdżę na motocyklu), lubię przy nim majsterkować…tak właściwie nie ma dla mnie tajemnic. Pociąga mnie też elektronika i konstruowanie – mam w pokoju cały arsenał kabli i różnych sprzętów. Dużo czasu spędzam też w Internecie czytając o wszelkich nowinkach technicznych, nie oglądam za to telewizji, bo naprawdę nie ma tam nic, co mogłoby przykuć moją uwagę  Według mnie w życiu trzeba robić to co się naprawdę lubi. Połowa sukcesu to poznanie siebie i znalezienie pasji. Trzeba szukać, próbować nowych rzeczy, poznawać ludzi.

 

Pracowita nadpobudliwość

W dobie natłoku informacji, wiedzy na wyciągniecie ręki -młodzi ludzie idą do szkoły. Czy szkoła jest w stanie zaskoczyć ucznia?

Szkoła daje mi przede wszystkim możliwość rozwoju w kierunkach moich zainteresowań. Żeby dostać się na dobre studia techniczne muszę zdać maturę z przedmiotów ścisłych. Są one fascynujące same w sobie, jednak ja chciałbym je wykorzystać w praktyce. Szkoła daje mi też możliwość poznania swoich mocnych i słabych stron, uczy norm postępowania, przygotowuje do życia.

Każdy z nas rodzi się z pewną misją na życie, którą powoli odkrywamy gdy rośnie nasza świadomość.

Niektórzy bronią się przed jej odkryciem, inni szybko biorą się za jej realizację. Czy był taki czas, kiedy zastanawiałeś się co robić dalej , jak go wypełniać, aby życie nie było „puste”.

Często miewałem takie momenty dlatego, że wciąż nie jestem do końca zdecydowany co chcę w życiu robić. Pod wpływem danej sytuacji, impulsów, otoczenia lub gdy po prostu czymś się zainteresowałem zastanawiałem się nad moją „misją”, czy może to jest właśnie to, co chcę naprawdę robić. Miałem taki okres, że jednego dnia wiązałem przyszłość z muzyką, drugiego z informatyką, a trzeciego z mechaniką czy choćby pilotowaniem samolotów. Doszedłem do wniosku, że nie należy wykluczać swoich zainteresowań, byłoby to niezgodne z samym sobą. Trzeba ustalić sobie własną hierarchię celów i wartości, jednak zazwyczaj odbywa się to latami. Chcę sobie wszystko poukładać tak, żeby lubić to co się robi. W moim przypadku to trudne, bo mam naprawdę szeroki wachlarz zainteresowań. Liceum jednak pozwala mi kształcić się ogólnie i daje czas na rozeznanie w świecie.

Czy wiedza książkowa wystarczy aby zrealizować swoje zainteresowania?

Według mnie wiedza książkowa jest przydatna, jednak nic nie zastąpi tego, czego można się dowiedzieć od wykształconych profesorów czy doświadczonych osób w swoim fachu. Najwięcej satysfakcji mam z tego, co samemu uda mi się osiągnąć, dowiedzieć, doświadczyć. Do tego potrzebna jest właśnie wiedza książkowa. Jest ona jednak bezużyteczna jeśli nie staramy się jej zrozumieć, czy wykorzystać. Dla przykładu: chcę zbudować jakieś urządzenie elektryczne jednak muszę znać zasady co z czym połączyć, żeby zadziałało; potrzebuję obliczyć skomplikowane działanie- muszę wiedzieć jak to zrobić. Można znaleźć wyjaśnienie w książkach jednak dużo łatwiej jest to zrobić jeśli mamy własną wiedzę lub wskazówki od kogoś doświadczonego.

Czym wypełnia wolny czas młody, zapracowany człowiek- jeśli jeszcze ma takie rezerwy?

Zawsze w porę pojawia się coś interesującego. Ostatnio trzeba było zagrać na koncercie. Wystarczyła nuta aby zacząć tworzyć i w moment z grupą zakręconych muzyków opracowaliśmy piosenki.

Tworzenie tematów muzycznych, komponowanie nawet, gdy jest mało czasu daje niesamowitą radość.

Innego rodzaju wyzwaniem był mój poprzedni motocykl. Psuł się zawsze nie w porę. Nie bawiłem się więc w drobiazgi – rozłożyłem na części pierwsze i znalazłem przyczynę.

Jak widać nie marnujesz czasu.

Nie potrafię siedzieć bezczynnie. Planuje tak na dwa tygodnie, ale też mam dalekie plany. Jeszcze dokładnie nie wiem co będę robił wżyciu. Wiele mnie interesuje i staram się poszerzać moją wiedzę w różnych dziedzinach.

W życiu chcę robić to, co mnie interesuje, daje przyjemność , satysfakcję i jest codziennym wyzwaniem.

Można tę cechę określić jako -pracowita nadpobudliwość.

To chyba dobre określenie. Ale też uprawiam sport jeśli tylko mogę a książki traktuję głownie jako źródło informacji. Najczęściej jednak korzystam z internetu. W obecnej dobie można tam znaleźć niemalże wszystko czego potrzeba.

Zapytam jeszcze o pieniądze. Czy potrafisz oszczędzać?

Nie mówię sobie, że teraz oszczędzam bo coś chcę. Po prostu, to co zarobię odkładam a po drodze zawsze trafi się jakiś cel. Lubię pracować więc często ktoś prosi mnie o naprawę komputera, komórki i tak gromadzę środki.

Taki sposób życia gdzieś się zaczyna. Czy masz jakieś autorytety?

Wzorce czerpię z rodziny. Bardzo często wspólnie spędzamy czas.

U taty cenię szczególnie zaradność w każdej sytuacji i uczciwość, u mamy humor i inteligencję.

Dziękuję za rozmowę. Życzę ciekawych wyzwań w drodze ku dorosłości.

 

Z Piotrem Deleską stypendystą AGRAFKI rozmawiała Bożena Nowakowska- koordynatorka programu na terenie powiatu białobrzeskiego.

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież