• Photo Title 1
 • Photo Title 2
 • Photo Title 3
 • Photo Title 4
 • Photo Title 5
 • Photo Title 6
 • Photo Title 7
 • Photo Title 8
 • Photo Title 9
 • Photo Title 10
 • Photo Title 11
 • Photo Title 12
SlideShow Pro Module v2.0 by JT

Logowanie

Home Profil Daniela Mokosy

Daniel Mokosa

Daniel Mokosa
Uczeń klasy pierwszej III Liceum Ogólnokształcącego im. płk. Dionizego Czachowskiego w Radomiu

 

Matematyka nazywana jest „królową nauk". Co sądzisz na ten temat?

 

Matematyka to jedna z najstarszych dziedzin nauki ludzkiej. Dawniej była rozumiana jako nauka o liczbach i figurach geometrycznych. Nawiązując do tematu matematyka ma zastosowanie również w innych dziedzinach nauki. Jej główną cechą charakterystyczną jest dedukcja, czyli wnioskowanie. Jest to niezwykle istotne w poznawaniu innych nauk. Mam tu na myśli nie tylko fizykę czy geografię, ale również przedmioty humanistyczne. Warto również zauważyć, że matematyka uczy logicznego myślenia. Znacznie ułatwia to i skraca naukę. Dzięki niemu można formułować poprawne wnioski. Nie wolno też pominąć faktu, że logika zmusza do systematyczności w nauce. Matematyka jest taką dziedziną wiedzy, w której informacje wynikają jedne z drugich, albo są kontynuacją poprzednich. Kolejnym moim argumentem jest to, że uczy ona wytrwałości w dążeniu do celu. Do szeregu zadań trzeba nieraz podejść kilkakrotnie. Należy wypróbować wiele metod, by uzyskać poprawne rozwiązanie. Matematyka rozwija również wyobraźnię. Mam tu na myśli geometrię. Może ona pomóc na przykład w projektowaniu swojego domu czy ogrodu. Jest ona również przydatna w życiu codziennym. Znajomość podstawowych zasad rachunkowości sprawia, że nie zostaniemy oszukani w sklepie. Moim zdaniem matematyka jest królową nauk. Uczy nas systematyczności wytrwałości i ułatwia nam poznanie innych dziedzin nauki.

 

Obserwując współczesne społeczeństwa zauważamy, że często miarą ich postępu jest "cyfryzacja". Młodzi ludzie zamiast częściej rozmawiać - spędzają czas przy komputerze. Czy może jest to znak czasu? A jeśli tak, to do czego to prowadzi?


Moim zdaniem to, że młodzi ludzie częściej spędzają czas przy komputerze niż ze znajomymi to nic złego. Pod warunkiem, że komputer nie staje się jedyną rzeczą, która go interesuje i poza nim ma jeszcze jakieś priorytety i wartości.
Spędzając zbyt dużo czasu przed komputerem, niewątpliwie tracimy wszystkich znajomych, a z czasem także rodzinę. Taki styl życia prowadzi do tego, że ludzie przechodzą z rzeczywistości do świata wirtualnego i najczęściej nie ma już drogi powrotnej. W dzisiejszych czasach ludzie mają trudne życie, bo na każdym kroku spotykają się z cyfryzacją ale musimy sobie z tym radzić w innym wypadku całkiem się zatracimy. Niestety z czasem zapomnimy jak się czyta czy pisze. Gdyby wszyscy ludzie tak się zachowywali to nie moglibyśmy mówić o społeczeństwie, bo każdy miałby swój świat.


Czy matematyk ma czas na społeczne działania?

 

Na to pytanie można znaleźć dużo odpowiedzi. Nie mogę mówić w imieniu wszystkich matematyków, ponieważ nie wiem czy oni mają czas na działania społeczne.
Ja mam taki czas i chyba więcej niż mogłoby się komuś wydawać.
Nawiązując do początku rozmowy, stwierdzam, że matematyka ma wiele zastosowań także i w działaniach społecznych. Zmusza nas do szukania rozwiązań i odpowiedzi.
Nikt jednak nie powiedział, że nie możemy tego wykorzystać w życiu codziennym. Matematycy mają zawsze mnóstwo pomysłów na rozwiązanie jednego zadania, wiec czemu nie wykorzystać tego w codzienności? Dzięki tej umiejętności mogą na jeden problem znaleźć wiele rozwiązań i na pewno któryś będzie odpowiedni.
Podsumowując: matematycy mogliby działać społecznie i na pewno byliby w tym dobrzy.
Przeszkodą nie jest brak czasu lecz fakt, że nawet matematycy nie potrafią nim właściwie zarządzać.

 

Rozmawiała Bożena Nowakowska

- koordynatorka programu

Komentarze  

 
0 #3 ineoziw 2019-03-23 11:27
http://theprettyguineapig.com/amoxicillin/ - Buy Amoxil 500mg Buy Amoxicillin http://theprettyguineapig.com/amoxicillin/
Cytować
 
 
0 #2 ujuhacowaday 2019-03-16 14:53
http://theprettyguineapig.com/amoxicillin/ - Amoxicillin 500 Mg Buy Amoxicillin Online http://theprettyguineapig.com/amoxicillin/
Cytować
 
 
0 #1 eggiluge 2019-03-16 14:44
http://theprettyguineapig.com/amoxicillin/ - Buy Amoxicillin Amoxicillin 500mg http://theprettyguineapig.com/amoxicillin/
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież