• Photo Title 1
 • Photo Title 2
 • Photo Title 3
 • Photo Title 4
 • Photo Title 5
 • Photo Title 6
 • Photo Title 7
 • Photo Title 8
 • Photo Title 9
 • Photo Title 10
 • Photo Title 11
 • Photo Title 12
SlideShow Pro Module v2.0 by JT

Logowanie

Home Działaj Lokalnie 8/2014 prezentacje

prezentacje 8/2014

Spotkanie z piosenką, tańcem i muzyką ludową w Starej Błotnicy

     Takiego wydarzenia w powiecie białobrzeskim jeszcze nie było. W Starej Błotnicy (woj. mazowieckie) 21 czerwca br. odbył się Błotnicki Przegląd Kapel Ludowych i Zespołów Śpiewaczych.

Gala Smaku w Bobrku

     9 listopada 2014 roku odbyło się podsumowanie projektu Master Chef II z Programu Działaj Lokalnie. Tego wieczoru Klub Kobiet  z Bobrku gościł przedstawicieli organizacji pozarządowych i grup nieformalnych z terenu Gminy Stromiec. Obecne były panie: z Koła Gospodyń Wiejskich ze Stromca, Stowarzyszenia Wspólna sprawa  z Dobieszyna, Stowarzyszenia Wszystkie Razem z Dobieszyna, przedstawiciele Stowarzyszenia Stromiecczyzna oraz pani Kasia z miejscowości Pokrzywna. Goście zostali poczęstowani rosołem z gęsi oraz smacznymi przystawkami. Obejrzeli program artystyczny przygotowany przez Kobiety z Bobrku. Atmosfera była serdeczna bowiem ,,nasze panie nie mają problemów, bo nie mają powodów ich mieć...” tak mówią słowa piosenki, którą uczestniczki klubu zaśpiewały specjalnie dla zaproszonych gości.

Muzyka łagodzi obyczaje

Muzyka łagodzi obyczaje – projekt realizowany w ramach Programu działaj Lokalnie przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Starej Błotnicy.
Członkowie Orkiestry Dętej  pojechali na warsztaty muzyczne do miejscowości Typadły, aby podszkolić swoje umiejętności. Wyjazd był również dobrą okazją do zintegrowania się grupy. Występy Orkiestry Dętej stanowią niezbędną oprawę muzyczną podczas uroczystości szkolnych      i gminnych m.in. podczas Dożynek Gminnych w Starej Błotnicy czy uroczystego otwarcia szatni na boisku gminnym.

I Festyn Rodzinny „Nasza szkoła jest wesoła”

W niedzielne popołudnie, 14 września tego roku, plac wokół PSP nr 1 im. KEN  w Białobrzegach wypełnił się uśmiechniętymi dzieciakami i ich rodzicami. Obecni również byli dziadkowie, rodzeństwo oraz inni bliscy uczniów i pracowników szkoły. Wszyscy przybyli na I Festyn Rodzinny „Nasza szkoła jest wesoła”, zorganizowany przez Stowarzyszenie Jedynka KEN, przy ogromnym udziale rodziców i sponsorów. Przyznać trzeba, że atrakcji było całe mnóstwo! Dzieci z radością korzystały ze zjeżdżalni i „ginęły” w czeluściach zamku z piłeczkami. Skokom na trampolinie nie było końca! Rodzice i dziadkowie mogli podziwiać  prace plastyczne swoich milusińskich, a także zdjęcia ilustrujące życie szkolne dzieci. Dla koneserów sztuki przygotowano ciekawe przedmioty użytkowe, artystyczne, dekoracyjne oraz drobiazgi, ozdobione techniką decoupage. Ze stoiska fryzjerskiego niejedna dziewczynka wychodziła podobna do Pippi, z kolorowymi włosami, uczesanymi bardzo niekonwencjonalnie. W tym dniu niesforny wygląd włosów, świadczył o dobrej zabawie ich właścicielek. Fanki kolorowych paznokci miały ogromny wybór – tak duży, że sama nie wiem jak to wszystko nazwać - kolorów lakierów, ozdób na paznokcie... Dla miłośników sportu          i gimnastyki przygotowano pokazy, zabawy i gry sportowe. Pogoda w tym dniu dopisała, toteż cień lip okazał się miejscem, w którym można było odetchnąć przy herbacie, kawie i pysznym – przygotowanym przez rodziców – ciasteczku. Wydarzeniom towarzyszyły występy uzdolnionych uczniów: recytatorów, piosenkarzy, tancerzy.
Miło było usłyszeć przychylne opinie gości, że „atmosfera jest naprawdę rodzinna”, „wszystko jest przemyślane”, „atrakcje są różnorodne’, „jest bardzo dużo gości”, „wszystko jest takie smaczne”… A to za sprawą m. in. dotacji z programu Działaj Lokalnie

„Ku pokrzepieniu serc”

Społeczność szkoły podstawowej w Rogolinie przystąpiła do realizacji projektu „Ku pokrzepieniu serc” dofinansowanego z Programu Działaj Lokalnie VIII. Celem  projektu jest promowanie twórczości patrona naszej szkoły - Henryka Sienkiewicza. W ramach realizacji projektu odwiedziliśmy miejsce szczególne. Pojechaliśmy do Woli Okrzejskiej, gdzie zwiedziliśmy dworek, w którym urodził się i wychował Henryk Sienkiewicz. Poznaliśmy  szczegóły pierwszych lat życia sławnego pisarza, który w dzieciństwie związany był również z ziemią radzanowską.
W muzeum obejrzeliśmy salę poświęconą  ekranizacjom utworów pisarza.  
Podziwialiśmy chorągiew oraz dwa miecze z filmu „Krzyżacy”. Wyeksponowano tu również rekwizyty z "Pana Wołodyjowskiego" oraz plakaty filmowe. Uwagę naszą zwróciła sukienka i buty Nel oraz siodło na wielbłąda. Mogliśmy  zobaczyć hebrajskie wydanie „ W pustyni i w puszczy” oraz tron Nerona i kostiumy aktorów z filmu "Quo vadis".
Dworek Sienkiewiczów otoczony jest  wspaniałym parkiem, w którym mogliśmy podziwiać rzeźby przedstawiające bohaterów z utworów pisarza. Miejsce to zachwyciło nas swoim urokiem i niepowtarzalnym klimatem.
     W Okrzei wstąpiliśmy do kościoła pw. św. Piotra i Pawła, który ufundowała  prababka Henryka Sienkiewicza- Teresa z Lelewelów Cieciszowska. W kościele znajdują się tablice poświęcone rodzinie pisarza. Tutaj  7 maja 1846 roku został ochrzczony Sienkiewicz, na chrzcie otrzymał imiona: Henryk, Adam, Aleksander, Pius.
     Wycieczka w rodzinne strony naszego patrona okazała się świetną lekcją języka polskiego i historii. Miło i pożytecznie spędziliśmy czas. Zdobytą wiedzą o Henryku Sienkiewiczu i wrażeniami z wycieczki podzielimy się z mieszkańcami naszej gminy w czasie Wieczornicy, która odbędzie się  25 listopada 2014r. w Publicznej Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Rogolinie.

Więcej artykułów…